آشنایی با قرارداد مشارکت در ساخت بنا

آشنایی با قرارداد مشارکت در ساخت بنا

مشارکت در ساخت قراردادی است که به شدت در بین مالکین و فعالین حوزه زمین و مسکن متداول بوده و حجم زیادی از پرونده های محاکم را هم به خود اختصاص داده است.

این قرارداد شکل ها و روش های زیادی دارد چرا که هر ملک شرایط حقوقی و ارزش خاص خود را دارد و هر سازنده شیوه و متد منحصر به فردی را اعمال می کند. مشارکت در ساخت عمدتا در بناهای قدیمی که امکان افزایش تراکم ساخت بیشتر یا به بیان دیگر امکان تبدیل به مجتمع های ساختمانی دارد معمول است و آنچه که در این نوع از مشارکت در ساخت ها مهم است در قدم اول توازن آورده طرفین قرارداد است یعنی ارزش آورده مالک (زمین بنا کلنگی) با آنچه که سهم او می شود و ارزش آورده سازنده و آنچه که سهم وی در پایان قرارداد می شود در زمان انعقاد قرارداد به قیمت روز قرارداد با هم برابر باشد.

مالکین توجه داشته باشند که به طور معمول سازنده به دنبال یک سود منطقی است و در صورت عدم وجود منفعت مناسب رغبتی برای سرمایه گذار نیست. پس همیشه باید یک حاشیه سود مناسب برای سرمایه گذار در نظر گرفت و توجه کنید که هر چقدر ارزش ملک و زمین شما به عنوان مالک بیشتر باشد سهم شما در مجتمع (تعداد آپارتمانها سهم مالک) بیشتر است چرا که هزینه ساخت به طور معمول براساس کیفیت متوسط مصالح ساختمانی استفاده شده در تمام نقاط یک شهر ثابت است.

پرداخت هزینه های عوارض شهرداری، خدمات فنی مهندسی (طراحی- نظارت) نقش مهمی در تنظیم روابط مالی و تعیین میزان سهام طرفین مشارکت دارد ولی آنچه بعد از ایجاد این تعادل در آورده های طرفین مهم است، متن قرارداد و ریزتوافقات شما است. به طور قطع به شما توصیه می کنیم اگر مالک هستید، اگر سازنده و سرمایه گذارید هرگز بدون تنظیم یک قرارداد کامل و متناسب با موضوع مشارکت در ساخت اقدام به کار و مشارکت نکنید. همین جا لازم است تذکر دهم که فرمت معمول در بنگاه های معاملات ملکی به شدت ناقص و دارای ایرادات اساسی در ساختار خود است و حتی اگر اصرار یکی از طرفین است که در بنگاه تنظیم شود جداگانه قراردادی مناسب را تنظیم و به عنوان ضمیمه قرارداد خود در بنگاه اضافه کنید.

توصیه ما : اول از ارزش ملک خود اطلاع کامل پیداکنید مطلع شوید چه پروانه ای و چه میزان تراکم ساخت به ملک شما تعلق می گیرد بعد در مذاکرات خود حتما از یک کارشناس خبره و مطلع استفاده کنید به متن موجود در بنگاه ها اکتفا نکنید وحتما در تنظیم قرارداد مشارکت از یک نمونه استاندارد و با مشورت یک کارشناس استفاده نمایید هزینه های مشاوره و تحقیق در کل یک پروژه آنقدر ناچیز است که به چشم نمی آید لاکن این هزینه اندک ایمنی و آرامش را برای شما به همراه خواهد داشت .

آشنایی با قرارداد مشارکت در ساخت بنا, قرارداد مشارکت در ساخت بنا, قرارداد مشارکت در ساخت بنا, قرارداد مشارکت در ساخت بنا pdf, قرارداد مشارکت در ساخت ساختمان

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو