تفاوت قرارداد عادی با رسمی در چیست؟

تفاوت قرارداد عادی با رسمی در چیست؟

تفاوت قرارداد عادی با رسمی در چیست؟

دفترخانه اسناد رسمی محلی آشنا برای تنظیم اسناد است ولی عمده افراد قبل از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی بین خود، قرارداد یا مبایعه نامه ای تنظیم کرده اند و در اجرای توافقات آمده در آن قرارداد به دفترخانه مراجعه کرده و اسناد رسمی آن را امضاء می کنند. به دفتر اسناد رسمی بیشتر برای انتقال رسمی املاک و خودرو یا اخذ وکالت نامه ها و گواهی امضاء اوراق مراجعه می شود تا تنظیم و نگارش قراردادها لاکن به صورت کلی دفاتر اسناد رسمی وقف ضوابط خود، کلیه قراردادهای افراد را می توانند ثبت نمایند .

یک قرارداد عادی درست نقطه مقابل قرارداد رسمی ، قراردادی است که در دفترخانه تنظیم نشده است.

یک اصل کلی: قراردادی یک قرارداد رسمی و سند رسمی است که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد و تمام قراردادهای دیگر عادی است.

عادی بودن برای یک قرارداد عیب نیست و مزیت یک قرارداد رسمی نبست به قرارداد عادی فقط غیرقابل جعل و غیرقابل انکار بودن آن است.

نباید از قرارداد عادی ترسید چرا که بخش زیادی از قراردادها یا اصلا امکان تنظیم آن در دفاتر اسناد رسمی نیست یا آن قدر هزینه بردار است که از نظر اقتصادی صرفه ای برابر تنظیم آن در دفترخانه ها وجود ندارد.

از نظر قانون، در میزان اعتبار اسناد عادی و رسمی هیچ تفاوتی وجود ندارد و همین که قراردادی بین طرفین به امضاء برسد معتبر و بین آنها قابل اجرا است و فقط این احتمال وجود دارد که در برابر اسناد یا قرارداد عادی از لحاظ جعل و انکار و تردید در محاکم مورد ایراد واقع شود که در صورت ایجاد این حالت دادگاه ها به این موضوع رسیدگی کرده و رای لازم را صادر می کنند.

در یک کلام از لحاظ محتوی و متن و شروط قرارداد ، نوع و میزان توافقات هیچ تفاوتی بین یک قرارداد عادی یا قرارداد رسمی وجود ندارد .

توصیه ما: تا آنجا که می شود قراردادها و مخصوصا قراردادهایی که موضوع آن املاک و خودرو است در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود و دیگر قراردادهای خود را با متن تنظیم شده توسط خودتان و با بهره گیری از یک مشاور در صورت امکان در دفاتر اسناد رسمی ثبت کنید. اما آنچه که در این دو نوع از قراردادها مهم است متن قرارداد شما است چرا که ملاک قضاوت بین شما قرارداد و قانون است و نه متن دیگری لذا تلاش شما برای شناسائی حقوق خود در یک قرارداد، بهترین ضمانت اجرای حفظ منافع شما است .

تفاوت قرارداد عادی با رسمی در چیست؟, قرارداد عادی بهتراست یا قرارداد رسمی ؟, قرارداد عادی, تنفیذ قرارداد عادی, قراردادهای عادی, ابطال قرارداد عادی, فسخ قرارداد عادی, قرارداد رسمی, قرارداد رسمی وزارت کار, قرارداد رسمی اداره کار, قرارداد رسمی چیست

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو