حتما باید قرارداد را در محضر نوشت؟

حتما باید قرارداد را در محضر نوشت؟

حتما باید قرارداد را در محضر نوشت؟

دفترخانه اسناد رسمی یا همان محضر، محلی برای تنظیم اسناد رسمی است بسیاری از افراد، قبل از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی بین خود قرارداد یا مبایعه‌نامه‌ای تنظیم می‌کنند و در اجرای توافقات آمده در آن قرارداد، به دفترخانه مراجعه کرده و اسناد رسمی آن را تنظیم وامضاء می‌کنند.

مردم به دفتر اسناد رسمی بیشتر برای انتقال رسمی املاک و خودرو یا اخذ وکالت نامه ها و گواهی امضاء اوراق مراجعه می شود تا تنظیم و نگارش قراردادها اما به طور کلی دفتر اسناد رسمی طبق ضوابط خود کلیه قراردادها را می‌تواند ثبت رسمی نماید.

از لحاظ قانون و اعتبار اسناد،در محاکم هیچ تفاوتی بین اسناد عادی و رسمی وجود ندارد و همین که قراردادی بین طرفین به امضا برسد معتبراست وقابل اجرا است. فقط احتمال دارد از لحاظ جعل و انکار و مسلم الصدوربودن در محاکم مورد ایراد واقع شود که در این صورت، دادگاه‌ها به این موضوع رسیدگی کرده و رأی لازم را صادر می‌کنند.

عادی بودن برای یک قرارداد عیب نیست وتنها مزیت یک قرارداد رسمی نسبت به قرارداد عادی، غیرقابل جعل و غیرقابل انکار بودن آن است.

نباید از قرارداد عادی ترسید چرا که بسیاری از قراردادها یا اصلا امکان تنظیم آن دردفاتر اسناد رسمی نیست یا آن قدر هزینه بردار است که از نظر اقتصادی صرفه ای برای تنظیم آن در دفترخانه ها وجود ندارد.

در یک کلام از لحاظ محتوی ومتن و شروط قرارداد، نوع و میزان توافقات هیچ تفاوتی بین یک قرارداد عادی یا قرارداد رسمی وجود ندارد.اما آنچه که موجب مزیت و استحکام بیشتر قرارداد رسمی است عدم نیاز به اثبات تنظیم محتوای آن و قوت در برابر تهدیدی همچون انکار و ترید و جعل است.

توصیه ما:

تا آنجا که می شود قراردادها و مخصوصا قراردادهایی که موضوع آن املاک و خودرو است در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود

دیگر قراردادهای خود را با متن تنظیم شده توسط خودتان و با بهره گیری از یک مشاور در صورت امکان در دفاتر اسناد رسمی ثبت کنید.

   آنچه که در این دو نوع از قراردادها مهم است متن قرارداد شما است چرا که ملاک قضاوت بین شما متن قرارداد و قانون است و نه متن دیگری. لذا تلاش شما برای گنجاندن حقوق خود در یک قرارداد بهترین ضمانت اجرای حفظ منافع شما است.

حتما باید قرارداد را در محضر نوشت؟, بستن قرارداد در محضر, مزایای نوشتن قرارداد در محضر, قرارداد رسمی, دفاتر اسناد رسمی, تنظیم و نگارش قرارداد در محضر,

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو