حل اختلاف به شیوه داوری

حل اختلاف به شیوه داوری

بروز اختلاف در قراردادها امری معمول است و در عرف رفتاری مردم در گذشته و حال و همچنین در قوانین مصوب در این رابطه روش های مختلفی برای حل اختلاف پیش بینی شده که داوری یکی از این روش ها است.

داوری یعنی ارجاع اختلاف قراردادی به افراد مورد نظر شما، در یک کلام حل اختلاف به شیوه و روش و به وسیله فرد مورد انتخاب شما گفته می شود. البته قوانین مختلفی در این رابطه وجود دارد و در ظاهر امر داوری روشی پرسرعت و بدون الزام به پیروی از دستگاه قضایی و واگذاری موضوع به یک مرجع اختیاری است ، اما این ظاهر شکیل، باطنی دارد که اگر به آن توجه نشود خود روشی است برای تهدید حقوق افراد در قراردادها. لذا به نکات ذیل در رابطه با امر داوری به طور کامل توجه کنید. درست است که شما با انتخاب این روش مسیر حل اختلاف را خود ترسیم می کنید و یا در این حالت قطعا در کوتاه ترین زمان به تعیین تکلیف در موضوع مورد اختلاف می رسید لیکن به طور معمول در قراردادها داوری به وسیله هیاتی از افراد و یا به وسیله فردی مرضی الطرفین صورت می گیرد و شما و انتخاب شما قسمتی از هیات را تعیین می کند.

خارج از تشریفاتی که برای انتخاب در نظر گرفته می شود در صورت اختلاف در انتخاب، این امر خود یک موضوعی است که باید دادگاه به جهت رفع اختلاف درآن و تصمیم گیری در آن اظهارنظر کند لذا شما اگر وارد اختلاف در انتخاب هیات یا فرد داور شوید، یک مرحله قضایی غیرضروری به مراحل رسیدگی به حل اختلاف خود افزوده اید یعنی به قول معمول دستگاه قضایی .(اطاله دادرسی)

نکته: پس همیشه و الزاما شما با انتخاب روش داوری در کوتاه کردن مسیر حل اختلاف خود موفق نیستید و حتی امکان دارد وارد مسیری طولانی تر برای احقاق حقوق خود شوید.

به طور قطع در جریان اقتصادی امروز با وجود نوسانات زیاد، هر چه سریعتر شما بتوانید قراردادهای خود را به نتیجه مطلوب اعم از انجام و پایان قرارداد یا رسیدگی به اختلافات فی مابین در صورت وقوع برسانید، ارزش اقتصادی موضوع حفظ و حقوق شما تامین خواهد شد. لذا احتمال وقوع اختلاف و روش حل اختلاف بسیار مهم است. اما انتخاب روش های غیرقضایی مانند داوری اشخاص، اگر به صورت دقیق و پیش بینی تشریفات رسیدگی صورت نگیرد امکان دارد هماهنگونه که گفته شد مانع جدید در مسیر رسیدگی باشد.

توصیه ما: در قراردادهای خود حتما به موضوع حل اختلاف و روش آن توجه کنید هر چند قرارداد کوچک باشد. در انتخاب روش داوری حتما سنجیده و با مشورت گرفتن از کارشناس امین خود اقدام کنید و توجه کنید که داوری در تمام قراردادها توصیه نمی شود چرا که امکان دارد با تحمیل این روش از طرف قدرت مند قرارداد به شما ، امکان مراجعه شما به محاکم به جهت حل موضوع اختلاف با مشکل روبرو شود.ارجاع اختلافات به داوری به صرف ذکر در قرارداد از نظر قوانین واقع می‌گردد ولی برای حل اختلاف شما ترسیم شیوه و روش نمی کند لذا تلاش شود قرارداد داوری به عنوان یک سند ضمیمه قرارداد به صورت مفصل تنظیم شود یا در همان قرارداد لااقل تکلیف روش انتخاب داور و بازه زمانی این انتخاب و شکل رسیدگی به اختلاف در حد کلیات کاربردی ذکر شود در غیر این صورت شما تابع قوانین موجود در این رابطه هستید و مجددا اختیار خود را به قانون سپرده اید که این راه قطعا طولانی تر از آنچه است که می خواستید.

حل اختلاف به شیوه داوری, حل اختلاف, حل اختلافات زناشویی, حل اختلاف زن و شوهر, حل اختلاف کارگر و کارفرما, حل اختلافات زن و شوهر, حل اختلاف زناشویی, حل اختلافات خانوادگی,

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو