اصل آزادی قراردادها

 اصل آزادی قراردادها

 ما تا چه حد در تنظیم قراردادهای خود آزادیم؟ آیا می‌توانیم با آزادی کامل هر توافق و قراردادی را تنظیم کنیم؟ به هر شیوه که صلاح بدانیم شرایط پرداخت بگذاریم؟  هر شرطی را که می‌خواهیم در قرارداد خود پیش‌بینی کنیم؟

جواب این همه سوالات با اصل آزادی قراردادها ارتباط دارد و این اصل مهم است که به ما اجازه می‌دهد در ایجاد توافقات با بهره‌مندی از آن آزادانه اقدام کنیم.آن قدر آزادیم که در یک قرارداد می‌توانیم بخریم و بفروشیم، صلح کنیم، اجاره دهیم، هبه کنیم و … از این اصل در حقوق ایران خیلی استفاده می‌شد و دست همه را در تنظیم قراردادها باز گذاشتند.

  این اصل ولی، اما، اگر هم زیاد داره؟ همان‌طور که شما آزاد هستید نگارش کنید، خطر سوءاستفاده اشخاص با سوءنیت هم زیاد است.

بعضی وقت‌ها شما مطالب و شروطی را در قراردادها می‌بینید اما علم و اطلاعی از آن ندارید و شاید حساسیت شما را هم برنمی‌انگیزد ولی به شدت در آینده قرارداد و در زمان رفع اختلاف و بروز اختلاف نقش‌آفرینی می‌کند و آن وقت هست که شما می‌فهمید به چه نیتی این شروط آمده بود. درست است که این اصل از مترقی‌ترین اصول حقوقی بشر امروز است و شاید انقلاب‌ها برای به دست آوردن آن در غرب واقع شده باشد اما به همان اندازه که راهگشاست ، خطرناک هم هست،

ما آزادیم نگارش قراردادهای خودو طرف مقابل هم آزاد، ولی آیا شما و طرف مقابل به یک اندازه اطلاعات حقوقی دارید و هم نیت هستید؟

 توصیه ما:   تا حد امکان از اصل آزادی قراردادها بهره بگیرید ولی به نحوی که حقوق دو طرف قرارداد ملاحظه شود 

از آن چیزی بهره بگیرید که می‌شناسید یا یک مشاور به شما توصیه کرده و همیشه از انعکاس مطلبی که نسبت به آن اشرافی ندارید و نمی‌دانید که چه معنی دارد در قرارداد های خودجلوگیری کنید چرا که سکوت در قرارداد یعنی واگذاری موضوع به قانون لذا قطعاً قانون حافظ منافع شما است در زمانی که شناخت نسبت به یک موضوع حقوقی ندارید.

اصل آزادی قراردادها, اصل آزادی قراردادها چیست؟, آزادی قرارداد, آزاد بودن در نوشتن قرارداد,

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو