فسخ قرارداد چگونه است ؟

 فسخ قرارداد چگونه است ؟

فسخ عملی است به معنی از هم جدا کردن، از بین بردن اثر یک قرارداد است. وقتی کسی می گوید قرارداد را فسخ کردم یعنی با بهره مندی از اختیاری که در قرارداد و یا قانون داشته ام اثرقرارداد را نسبت به خود از بین برده ام.

فسخ کردن یک قرارداد حالات مختلفی دارد و یک فعل حقوقی کامل است یعنی همان گونه که شما قرارداد می‌بندید، می خرید و می فروشید و اراده می کنید که اتفاق و تعهد حقوقی خاصی واقع شود با همان اراده به شرط دارا بودن حق، قراردادی را فسخ می کنید. پس اولین نکته در فسخ یک قرارداد اعلام اراده و بیان اراده خود به شیوه مناسب است.

دارا بودن حق فسخ شرایطی دارد که یا شما به جهت وجود حق فسخ در قرارداد فی مابین از آن برخوردارید یا به حکم قانون، حق فسخ دارید. یعنی قانون برای شما در فسخ یک قرارداد اختیار پیش بینی کرده که آن حق قانونی است برای شما .

لفظ خیارات که البته در قانون و عرف حقوقی ما زیاد به چشم می خورد معنی اختیار شما در فسخ یک قرارداد با جمع شدن شرایط قانونی را دارد و قصد ما در این متن پرداختن به این شروط نیست اما قصد داریم به شما بگوییم که اگر در قراردادی حق فسخی برای شما باشد برای استفاده از آن شما باید یک سری اقدامات موثری انجام دهید.

تا شما اراده خود مبنی بر فسخ یک قرارداد را به طرف مقابل به روشهایی قانونی اعلام نکنید فسخ واقع نشده است.

این اعلام اراده شما ناشی از یک اصل حقوقی پرکاربرد است :

قاعده اقدام

قاعده اقدام به زبان ساده آن است که هر فعل حقوقی با واقعه حقوقی نیاز به اراده دارد و اگر انسان کاملی بدون عذر موجه در زمان مقرر برای برخورداری از حق خود اراده خود را ابراز نکند و اقدام متناسب برای اطلاع دیگران نسبت به قصد خود نداشته باشد به جهت عدم انجام فعل با تاخیر در انجام نمی تواند به قصد درونی خود استناد کند. یعنی سکوت و عدم انجام فعل به هیچ عنوان نمی تواند مدافع شما باشد.

کسی که زودتر در فرصت مناسب اقدام قانونی خود را انجام دهد اقدامش محترم است و در مقابل طرف دیگر قابل استناد است.اگر کسی حق فسخی را به جهتی در یک قرارداد دارد و در زمان آن یعنی بازده زمانی که ایجاد می شود و از بین می‌رود اقدامی برای فسخ نکند حق فسخ وی با گذشته زمان از بین رفته است.

پس حق فسخ شما تا در مرحله اشتیاق و میل درونی است اعمال نشده است و شما باید اراده درونی خود را در خارج ابراز دارید.

روش هایی که به صورت عرفی و قانونی برای ابراز اراده شما مبنی بر فسخ یک قرارداد است از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست.

یعنی همان قدر که شما این اراده و قصد را به زبان بیاورید و یا در نامه ای بنویسید و افرادی بر این اظهارات گواه باشند یا نامه شما به طرف مقابل ابلاغ گردد کفایت دارد. در شرایط فعلی بهترین شیوه برای ابراز فسخ یک قرارداد بهره مندی از اظهارنامه یا مکاتبه رسمی با طرف مقابل و ارسال توسط پست است.

اگر می خواهید یک قرارداد خرید خانه را فسخ کنید و از شرط فسخ یا اختیار فسخ برخوردار هستید مراجعه شما به بنگاه معاملاتی محل تنظیم و اعلام به مسئول بنگاه و صورت جلسه کردن آن با وی کفایت دارد و البته در مرحله اول چرا که اعلام فسخ قراردادها در اکثر موارد به علت وجود تبادل مالی بین طرفین نیاز به پیگیری قضایی یا ایجاد توافق جدید برای بازگرداندن وضع به قبل از تنظیم قرارداد می باشد .

یعنی وقتی شما فسخ می کنید باید وضعیت حقوقی شما و طرف مقابل شما به همان وضع قبل از قرارداد تبدیل شود تا فسخ کامل و قرارداد از بین رفته باشد.

توصیه ما: در زمان تنظیم قرارداد با دقت حق فسخ ایجاد شده را شناسایی کنید و در فرصت مناسب قانونی اقدام به اعلام اراده خود مبنی بر فسخ قرارداد کنید و قبل از هر اقدامی در این رابطه با یک مشاور حقوقی امین مشورت نمایید و بعد از آن اراده خود را به روش مناسب به اطلاع طرف مقابل برسانید.

فسخ قرارداد چگونه است ؟, فسخ قرارداد, فسخ قرارداد اجاره, فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد, فسخ قرارداد کار, فسخ قرارداد پیمانکاری, فسخ قرارداد مشارکت در ساخت, فسخ قراردادها,

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو