قرارداد، موجود زنده

 قرارداد، موجود زنده

نظر شما رو نمیدونم ، ولی یادم هست که در جلسه دادگاه قاضی در پاسخ به ایرادات وکیل طرف مقابل به متن قرارداد موضوع دعوا ،گفت:” نگاه کن ببین این قرارداد داره با آدم حرف میزنه انگار که زندس” ، از آنجا بود که وجه شباهتی بین یک موجود زنده و یک قرارداد در ذهنم ایجاد شد و شاید بشه این گونه بیان کردکه ، درسته قرارداد یک مجموعه کاغذ و جوهر هست ولی اراده انسانها وقتی به صورت مکتوب در می آید باز هم اراده انسان هست و نشانه ای از قدرت اختیار و حیات وی است ، لذا با مسامحه، قرارداد یک موجود زنده است و طلاقی اراده ها و اختیارات انسانی است نه یک قاب در طاقچه اتاق کار شما !

قرارداد یک موجود زنده است به شرط آنکه قبل از تنظیم تمام علائم حیات را درآن ایجاد کنیم. ما در کاتب عدل تلاش داریم به شما راهکارهایی را انتقال می دهیم که بتوانید یک قرارداد زنده داشته باشید و نه یک مجموعه کاغذ نیمه جان.

علائم حیاتی عبارت است از:

  • دارا بودن اطلاعات دقیق از تنظیم کنندگان
  • نگارش دقیق اقدامات مالی و تعهدات متقابل طرفین به صورت شفاف
  • آینده نگری و پیش بینی حالات احتمالی پیش روی قرارداد
  • انتخاب روش های تضمین انجام تعهدات وکاهش ریسک در قرارداد
  • تعیین تکلیف روش های رفع اختلافات و شیوه های عبور از موانع اجرای قرارداد

علائم حیاتی فوق به طور قطع رابطه معنا داری با شرایط عمومی حاکم بر قراردادها دارد کما اینکه قانون مدنی ایران در ماده ۱۹۰ آورده ” برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است :”

۱- قصد طرفین و رضای آنها

۲- اهلیت طرفین

۳- موضوع معین که مورد معامله باشد

۴- مشروعیت جهت معامله

درآینده در ارتباط با شروط مقرر در این ماده به صورت کاربردی مطالبی را تقدیم می کنیم .ولی اگر قراردادی نگارش شود و شرایط مقرر در ماده۱۹۰ قانون مدنی را نداشته باشد اصلا به دنیای روابط حقوقی افراد وارد نشده تا چه رسد به حیات ، لاکن در اینجا حرف ما ورای مسائل حقوقی صرف است و به یک عادت نابهنجار در جامعه توجه داریم وآن این است که ما به اشتباه آموخته ایم که قرارداد را بنویسیم و بعد به صورت شفاهی به انجام تعهدات آن بپردازیم وگاهی آن قدر به سلیقه و شیوه خود توافقات را توجیه می کنیم که دیگر نیازی به متن احساس نمی شود .

طرف متقابل هم یا خود را با شرایط ما وفق می دهد یا اختلاف آغاز می شود و شروع اختلافات یادآور وجود قرارداد است حال اگر در تنظیم متن آن بی دقتی کرده باشیم ابتدای ورود خسارات و هزینه ها تعریف نشده است.

اگر شما شفاف بنویسید و جوانب زوایای مختلف فنی را در آن رعایت کنید و از نمونه های معتبر و استاندارد شده برای کار خود پیروی کنید حداقل کف منافع شما محفوظ است و اگر نه تضمینی نیست که در مسیر اختلاف منافع شما تامین شود البته خودکرده را تدبیر نیست ولی باید دانست که دادگاه ها در زمان رفع اختلاف به قرارداد و توافقات مکتوب شما توجه دارند چرا که توافقات شفاهی قابل اثبات نیست و طرف مقابل هم الزامی به تایید توافقات شفاهی در صورت تعارض با منافع خود ندارد.

به نظر ما امضاء ذیل یک قرارداد به شرطی لذت بخش است که شما از تضمین کافی و توزیع و متوازن ریسک بین طرفین اطمینان داشته باشد.

تلاش در تنظیم یک قرارداد یک طرفه قطعا تضمین کننده تمام منافع شما نیست و تعادل و توازن در حقوق دو طرف به طور قطع تضمین کننده و حفظ حقوق و پایبندی به آن است.

توصیه ما : لزومی ندارد که شما در قرارداد یک حجم بالایی از توافقات داشته باشید ولی لازم است که شما تا حدامکان تعهدات متقابل را شناسایی کنید. البته برای پیش بینی آینده شما باید از تجربه خوب ویا دانش متناسب با موضوع قرارداد بهره مند باشید. در دسترس بودن مشاور امین نقش مهمی دارد.

قرارداد مختصر باشد یا مفصل ؟, قرارداد کرسنت, قرارداد ترکمنچای, قرارداد کار, قرارداد ۱۹۱۹, قرارداد الجزایر, قرارداد دارسی, قرارداد گلستان, قرارداد اجاره

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو