قرارداد چیست؟

قرارداد چیست؟

هر توافق که حداقل دو نفر یا دو شخص حقیقی و حقوقی انجام دهند یک قرارداد است.

قراردادها گستره زیادی دارند و تقریبا ما در طول شبانه روز براساس ضرورت های زمانه تعداد زیادی قرارداد می بندیم، اجراء می­­کنیم و فسخ می کنیم یا انجام تعهد می کنیم یا عدم انجام تعهدات را به بهانه ای برای خود توجیه می کنیم.

بله شما که یک خانه­ دار هستید یا یک کارمند، دانشجو یا کاسب ، هر وقت که تاکسی سوار می شوید، از سوپری خرید می کنید، قبض آب و برق پرداخت می کنید و یا با تلفن صحبت می کنید، به پارکینگ عمومی وارد می شوید، سوار بر هواپیما می شوید، از وسایل برقی استفاده می­کنید که گارانتی یا خدمات پس از فروش دارند، کالای استاندارد می خرید و … همه و همه یک یا چند قرارداد تعهد یا اجراء می نمایید و همه این اعمال در درون خود دارای یک فعل دوطرفه حقوقی است که شما مستقیم یا غیرمستقیم با اشخاصی حقیقی و یا شرکت های خصوصی و دولتی ، به صورت شفاهی یا مکتوب و یا به صورت الحاقی یا معوض یا رایگان قرارداد بسته اید.

درسته خیلی از این کلمه های من شاید برای شما آشنا نباشد ، اما تلاش من در توضیح همین کلمات و نکات است و این کلمه و مطالب اینچنین رو برای شما قابل درک کنم.

در هر صورت حجم قراردادهای ما خواسته یا ناخواسته زیاده ولی نکته مهم در این همه توافق و قرارداد این است که ما خیلی عادی آنها را انجام می دهیم و خیلی راحت از کنار موارد خاص و متفاوت هم می گذریم. در اکثر این موارد شاید نه نیاز هست که دقت کنیم و نه امکان و اختیار شماست که دخالتی داشته باشید ولی توجه به آن قراردادهایی که در آن وارد مذاکره و تنظیم و تبادل آن می شویم لازم است. یادمان باشد همه این قراردادها از اهمیت برخوردار است لاکن قراردادهای نوع دوم به مراتب از اهمیت بالاتری برخوردار است و شاید در عرف هم فقط همین نوع را به عنوان قرارداد شناسایی می کنند.

قالبهای متفاوتی برای دسته بندی قراردادها شناسائی شده که بیع و صلح و اجاره و رهن … از انواع قانونی آنهاست لاکن عمده قراردادهای ما امروزه در قالب اصل آزادی قراردادها و ماده ۱۰ قانون مدنی تنظیم و نگارش می یابد و تابع اراده طرفین قرارداد هست و هر موضوع و مطلبی امکان توافق را دارد.

توصیه ما : قرارداد یک توافق دو طرفه است که با اعلام اراده های طرفین ایجاد شده و دارای شکلهای متعدی است گاه یک فاکتور فروش یک قرارداد است و گاه یک قرارداد در حد یک کتاب با بیش از ۱۰۰۰ صفحه تنظیم می گردد.

پس حواسمان باشد ما در هر روز طرف چند قرارداد هستیم ولی لازم نیست نسبت به همه آنها حساسیت داشته باشیم اما تشخیص موارد مهم نیاز به توجه بیشتری دارد .لذا در تنظیم و امضاء آن ها دقت لازم را داشته باشیم .سعی کنیم در این تعاملات اجتماعی با اطلاع از حقوق خود قدم برداریم و توصیه همیشه گی ما آن که در موارد مهم و غیر معمول حتما از مشاوره استفاده کنیم .

قرارداد، موجود زنده, قرارداد مختصر باشد یا مفصل ؟, قرارداد کرسنت, قرارداد ترکمنچای, قرارداد کار, قرارداد ۱۹۱۹, قرارداد الجزایر, قرارداد دارسی, قرارداد گلستان, قرارداد اجاره,

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو