قرارداد یک طرفه

yektarafeh

شنیده‌اید که افراد وقتی می‌خواهند قرارداد تتظیم کنند می‌گویند: «یه جوری ببندش که نه راه پس داشته باشه نه راه پیش». در زمان تنظیم قرارداد، این نمونه بارز تلاش برای خروج قرارداد از تعادل و انحراف به نفع یک طرف است. همین‌جا اعتراف کنم، من هم قراردادهایی تنظیم کرده‌ام که به حقوق یک طرف بیشتر پرداخته شده است اما هیچ وقت در تنظیم “قرارداد یک طرفه” مشارکت نکرده‌ام. شاید بپرسید چه فرقی دارد.

“قرارداد یک طرفه” قراردادی با سوء نیت و به منظور کاستن از حقوق دیگری و افزودن به حقوق خود است. یعنی شما در توازن مالی و تعهدات به نوعی عمل می‌کنید که هرچه هست تعهد طرف مقابل بوده و شما با این کار بار بیشتری را به دوش دیگری منتقل می‌نمایید.

درحالی که در قراردادی شاید لازم باشد به یک طرف بیشتر توجه شود و بندهای بیشتری را به حقوق او اختصاص داد ولی این به معنای سنگین تر شدن حقوق یک طرف نیست. در یک قرارداد می‌توان به تعهدات و وظایف یک طرف بیشتر پرداخت درحالی که حقی از طرف مقابل ضایع نشود.

ذکر جزئیات حقوق یک طرف بدون تجاوز به حقوق طرف مقابل؛ در بعضی از قراردادها با توجه به شرایط ویژه آنها، باید درباره یک طرف قرارداد بیشتر نوشت، یعنی نکته هایی مربوط به یک طرف قرارداد هست که باید درباره آن توافق جزئی انجام شود و چون ممکن است اختلاف برانگیز باشد یا مراحل بعدی اجرای قرارداد وابسته به آن است حتما باید آن نکات را در متن قرارداد نوشت. این توجه بیشتر به یک طرف، به معنای ناعدالتی و ضایع کردن حق دیگری نیست بلکه لازمه قرارداد این است. با یک مثال بحث را مشخص می‌کنیم.

مصداق بارز این‌گونه قراردادها، قراردادهای پیش فروش آپارتمان (باید لینک داده شود به نمونه قرارداد) است. بخش زیادی از این نوع قراردادها، در ارتباط با چگونگی کیفیت ساخت و تحویل واحد و مسائلی از این قبیل است، یعنی تعهدات سازنده آپارتمان بیشتر مورد توجه است. این توجه بیشتر به معنای یک طرفه بودن قرارداد نیست. بلکه چون ریسک قرارداد زیاد است و عمدتا در اجرای قرارداد مشکلات و اختلافاتی بین طرفین ایجاد می شود باید به این موارد بیشتر پرداخته شود.

اینکه در یک قرارداد، حقوق یک طرف توصیف و شناسائی گردد یک امر معمول است. اما خوب است که حقوق متقابل به یک میزان مورد توجه و توصیف قرار گیرد.

تلاش در تنظیم یک قرارداد یک طرفه قطعا تضمین کننده تمام منافع شما نیست. تعادل و توازن در حقوق دو طرف به طور قطع تضمین کننده و حافظ حقوق شما والزام بیشتر به پای‌بندی به آن از طرف مقابل است. قراردادی با خیال راحت و بدون دغدغه به اجرا می‌رسد که طرفین در آن تلاش خود را برای شناسایی حقوق خود با رعایت اصل توازن و تعادل منافع انجام داده باشند.

توصیه ما: الزاما یک “قرارداد یک طرفه” تضمین کننده منافع شما نیست. ولی یک قرارداد متعادل وسیله‌ای است برای جلب اعتماد و تلاش برای به اجرا رسیدن. قطعا کسی قرارداد را برای نرسیدن به مقصد تنظیم نمی‌کند مگر کسی که سوء نیت دارد. لذا تلاش کنیم به جای تحمیل سود بیشتر خودمان و محدود کردن منافع طرف مقابل، با شناسایی و توصیف منافع هر دو طرف، انگیزه های بیشتری را برای تضمین انجام صحیح قرارداد ایجاد کنیم. یعنی قراردادهای خود را از ارزش پرکنیم نه از الزام.

قرارداد یک طرفه, تنظیم قرارداد یک طرفه, قرارداد یک طرفه چیست؟, یک طرفه بودن قرارداد,

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو