معرفی قرارداد جعاله

معرفی قرارداد جعاله

 قرارداد جعاله شیوه و عقد خوبی است برای انجام کار های خاص که طرفین نمی خواهند به طور قطعی و اجباری نسبت به هم متعهد شوند و می خواهند راه فراری درصورت عدم انجام کار یا انجام کار توسط خودشان داشته باشند قرارداد جعاله عبارت است از التزام شخصی، به پرداخت اجرت و پاداش معلوم در مقابل عملی، اعم از این‌که عامل، معین باشد یا نه. در جعاله، شخص متعهد را جاعل و طرف مقابل را عامل، و اجرت را جُعل می‌گویند. برای مثال شخصی می‌گوید اگر کسی حیوان یا ماشین را پیدا کرد، صدهزار تومان به او اجرت می‌دهم، به این عمل جعاله گفته می‌شود.

اقسام جعاله:

قرارداد جعاله به اعتبار چگونگی ایجاب و پیشنهاد آن، بر دو قسم است:

۱- قرارداد جعاله خاص؛ که ایجاب برای شخص معین است و طرف خطاب یک یا چند نفر خاص هستند مثل این‌که پدر به فرزند خود بگوید، اگر فلان مسأله را حل کنی هزار تومان به تو خواهم داد.

۲- قرارداد جعاله عام؛که در آن، هدف جاعل، رسیدن به مقصود خود است و برای او فرقی ندارد که توسط چه کسی انجام پذیرد، مثلاً می‌گوید، هر کس فلان کار را انجام دهد، این‌قدر پاداش می‌دهم.

 ماهیت حقوقی قرارداد جعاله

در این‌که قرارداد جعاله عقد است یا ایقاع، یعنی آیا نیاز به دو توافق دارد یا با ارادۀ جاعل منعقد می‌شود؟ بین حقوقدانان اختلاف است، ولی در مورد عقد بودن قرارداد جعاله خاص، کمتر تردید وجود دارد. به نظر دکتر کاتوزیانپد حقوق نوین ایران ، قرارداد جعاله (چه خاص و چه عام) عقد است چرا که هدف جاعل، رسیدن به مقصود است فرقی نمی‌کند که نیل به آن قبل از قبول باشد، یا بعد از قبول.

 انعقاد قرارداد جعاله

در قرارداد جعاله ، ایجاب از طرف جاعل می‌باشد. ایجاب یا به صورت عام است یا خاص. در ایجاب عام، همواره این امر مفروض است که التزام به پرداخت عوض یا اجرت، در مقابل اولین کسی است که عمل را انجام داده است قبول در جعاله ممکن است صریح باشد و ممکن است ضمنی باشد، هما‌ن‌طور که در جعالۀ عام چنین است.

 جواز قرارداد جعاله

طبق قانون، قرارداد جعاله تعهدی جائز است و مادامی که عمل به اتمام نرسیده باشد هر یک از طرفین می‌توانند رجوع نمایند، ولی اگر جاعل، در اثناء عمل عامل از قرارداد جعاله رجوع نماید باید اجره المثل عمل عامل را بدهد.

قرارداد جعاله دارای این مزیت است که در آن معلوم بودن تفصیلی کار لازم نیست و موضوع التزام می‌تواند مجهول باشد، همان‌طور که قانون مدنی هم به آن تصریح دارد چنان­که در مورد اجرت هم همین مطلب ثابت است.

کاری که به موجب قرارداد جعاله ، درخواست می‌شود، باید مشروع و عقلائی باشد، اگر شخصی، برای ارتکاب جرم یا کاری برخلاف اخلاق حسنه، ملتزم به دادن اجرت شود، جعاله باطل است.

 آثار قرارداد جعاله

جعاله با این‌که عقد جائزی است ولی بدین معنی نیست که هیچ اثری نداشته باشد، بلکه الزام جاعل، اثری دارد که در صورت فسخ قرارداد جعاله ، بر آن مترتب می‌شود.

توصیه ما : قرارداد حعاله نمونه خوبی است برای انجام کارهای اداری و ثبتی ودر خواست کاری از عموم لذا با دقت می توانید در بعضی از امورات کاری از این نمونه قرارداداستفاده نمایید

معرفی قرارداد جعاله, قرارداد جعاله, قرارداد جعاله چیست؟, قرارداد جعاله فروش ملک, قرارداد جعاله چیست؟, قرارداد جعاله بانکی, قرارداد جعاله گشایش اعتبار اسنادی

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو