نظر قرآن کریم در نوشتن قرارداد

نظر قرآن کریم در نوشتن قرارداد

جالبه این فراموش‌کاری آدم موضوع خیلی فعالی در قرآن هست و…

شاید به خاطر همین، خدا لزوم نگارش معاملات رو در بزرگ‌ترین آیه قرآن کریم یعنی آیه ۲۸۲ سوره بقره آورده. خدا میگه؛ اگر می‌خواید قراردادی و توافقی مالی با هم ببندید که زمان داره و نقدی معامله نمی‌کنید حتما بنویسید.

برا این کار مراجعه کنید به یکی که سواد داره و عادل و مورد اعتماده؛ کاتبٌ بالعدل. به سواد دار هم امر کرده ناز نکنی اگر ازت خواستن، حتما بنویس. جالب این‌که تو زمانی که درکل مکه هیچ با سوادی نبود، در کل عربستان هفده نفر باسواد بوده گفته بنویسید. درآن زمان جاهلیت می‌فرماید: بنویس! آن هم پنج بار!!

مفسرا از این بلندترین آیه قرآن بیشتر از بیست تا نکته اقتصادی و اجتماعی و حقوقی برداشت کردن. مهم‌ترینش نکته‌ایه که فلسفه تمام امر و نهی‌های حقوقی و مالی اسلام درش نهفته‌ست.

آخرای آیه میگه: «و از نوشتن (قراردادهای مالی‌تون)، چه کوچک باشد یا بزرگ، ناراحت نشوید! این، در نزد خدا به عدالت نزدیک‏تر، و براى شهادت مستقیم‏ترین راه و براى جلوگیرى از تردید و شک بهتر مى‏باشد».

همه مقررات حقوقی برای اینه که صلاح بین مردم به فساد تبدیل نشه. به خاطر معاملات مالی رابطه بین مردم خراب نشه. تردید و شکی وارد نشود در رابطه بین مؤمنین.

در حال حاضرکه تو ایران آمار باسوادی بالای ۸۷ درصده کدوم نکته از نکات این آیه‌ست که باید بهش خیلی توجه کرد تا مطمئن بود تو روابط آدم‌های جامعه فساد و کدورت به وجود نمی‌آد؟

کاتبٌ بالعدل (نویسنده عادل) ؛ استفاده از لفظ عدل در آیه کنار کاتب، اشاره به متخصص داره. بله در زمان حال باید به عدل بیشتر توجه کرد. یه نویسنده‌ای که هم امین باشه و هم بدونه که چه چیزی را دارد می نویسد.

قرآن تأکید داره نویسنده شخص ثالثی باشه: «وَ لْیَکْتُبْ بَیْنَکُمْ کاتِبٌ بِالْعَدْلِ؛ شخص ثالث و بی‌طرف بنویسد.»

عادل کسیه که هر چیزی رو سر جای خودش بذاره. کسی که می‌خواد تو یه قرارداد، کلمات رو جای مناسب‌شون بنویسه باید خودش اطلاعات کافی داشته باشه وگرنه مکتوب کردن اظهارات دوطرف بدون دخل و تصرف، درسته که نوعی امین بودن و به عدالت رفتار کردن است ولی کمال عدل نیست.

دانا بودن نویسنده و اشرافش بر اون چیزی که می‌نویسد کمال عدل به حساب میاد .کاتب باید کارش رو جوری انجام بده که کدورتی و شکایتی بین طرفین باقی نمونه و این تو دنیای شلوغ و پرسرعت ما نیاز به تخصص داره.

خیلی پیش اومده همین دقت نکردن و تخصص نداشتن آبروهای چند ساله رو از بین برده و رفاقت‌های قدیمی رو به کینه تبدیل کرده یا ضررهای مالی جبران نشدنی به وجود آورده.

توصیه ما :

اگه شما خودتون می‌نویسید رعایت عدل رو بکنید؛ یعنی هم انصاف داشته باشید و هم با دقت بنویسید. برای این کار چه خوبه که نمونه‌ها و قراردادهای مناسب رو بینید و نمونه‌برداری کنید. اگه پای قرارداد سنگین یا طولانی مدت وسطه حتما با یه کارشناس مشورت کنید.

نظر قرآن کریم در نوشتن قرارداد, نوشتن قرارداد, نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت, نوشتن قرارداد کاری, نوشتن قرارداد اجاره مغازه, نوشتن قرارداد ازدواج, نحوه نوشتن قرارداد

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو