نکات مهم برای راه اندازی شراکتی یک مغازه یا یک کسب و کار کوچک

نکات مهم برای راه اندازی شراکتی یک مغازه یا یک کسب و کار کوچک

۵ نکته مهم در شراکت در یک کسب و کار کوچک

در راه اندازی شراکتی یک مغازه، یک کارگاه کوچک تولیدی، یا یک دفتر خدماتی … به همان میزان که اشراف اقتصادی بر بازار و فنون مرتبط به کار لازم است دقت در چند نکته اساسی برای جلوگیری از اختلافات و یا بهتر بگویم پیشگیری از اجحاف و تضرر یک طرف از شرکاء لازم است .

اول: ایجاد توازن بین آورده طرفین در تامین سهم شراکت

یعنی اگر کسی آورده اش ، دانش فنی و توانایی تولید و یا تسلط تجربی بر کار و کسب است و دیگری سرمایه و امکانات مالی را فراهم می کند این دو با چه نسبتی ۱۰۰% کار و شراکت را تشکیل می دهند؟

لازم است که شما با توافق معیار شفافی را بیابید که بتواند یک موضوع کیفی مانند دانش را با یک عامل کمّی مانند سرمایه را بسنجد و در تقسیم سود توازن ایجاد کند.

نکته مهم اینکه در بعضی از کارها سرمایه نقش چندانی ندارد ولی در بسیاری از کارها سرمایه نقش زیادتری از دانش فنی و یا تجربه دارد لذا میزان تاثیر کار و سرمایه در تولید محصول نهایی یا بهتر بگویم سهم دانش فنی با قدرت کار و نیروی انسانی و سرمایه در ایجاد ارزش افزوده و درآمد به چه میزان است این یک روش برای تعیین میزان درصد مشارکت در ایجاد توازن بین آورده طرفین است.

دوم: تقسیم کار و شکل مدیریت

لازم است که در شراکت هماهنگونه که از اسمش پیداست همه امور مربوط به مشارکت با همکاری و توافق طرفین مشارکت انجام شود، باید وظیفه هر کس مشخص شده و حدود آن تعیین گردد اما قاعدتا یک نفر باید مدیر و تصمیم گیر نهایی باشد لذا سعی کنیم در بین شرکا با توافق، یک نفر مدیریت امور را داشته باشد و وظایف و تعهدات اجرای هر یک از طرفین با شفافیت و صراحت تعیین گردد و اصل کلی در یک کار گروهی تبعیت و انجام وظیفه تمام اجزاء گروه است تا بشود به نتیجه مطلوب رسید. این بخش از کار نه حقوقی است و نه اقتصادی بلکه یک فرهنگ سازمانی و رفتاری است لذا قبل از هر کار مشارکتی خود را بسنجید که آیا می توانید کار گروهی کنید یا نه.

سوم: حسابداری و حسابرسی

چرخش مالی یک مشارکت شامل حفظ و ضبط حساب ها و هزینه ها، درآمدها، نظارت بر حفظ سرمایه اولیه و نظارت بر افزایش و کاهش آن و محاسبه تراز مالی در دوره های مشخصی است و این کار درست است که یک امر فنی است اما جزء مقدمات کسب و کار، نگارش و ثبت حساب است که هر وقت از آن غفلت شود باید فاتحه آن کسب و شراکت را خواند. حسابداری باید از توافقات طرفین باشد که چگونه و چه کسی آن را انجام دهد.

چهارم: شکل و زمان و شیوه تقسیم سود و منافع و زیان

بحث برداشت از منافع حاصل از کار امری است که بخش زیادی از اختلافات را در خود دارد و شکل محاسبه و زمان تقسیم بسیار مهم است. لازم است به جهت جلوگیری از نابسامانی مالی و تغییر در میزان سرمایه و مدیریت تقسیم درآمدها توافق متناسب بین طرفین صورت پذیرد .

پنجم: حل اختلاف و مالکیت معنوی در تسویه حساب

مالکیت معنوی یا آنچه که در طی یک فرآیند تجاری ناشی از اعتبار و سلامت کسب ایجاد می شود که در یک نام برند و … خلاصه می شود در زمان تسویه حساب و پایان یک قرارداد مشارکت موضوعی است که باید نسبت به آن تصمیم عادلانه گرفته شود از طرف دیگر تعیین شکل تقسیم اموال و مالکیت ها و منافع و از طرف دیگر زیان های احتمالی مسائلی است که باید تعیین تکلیف شود، همیشه تمام مشارکت ها و کسب ها سودده نیست و زیان یک دارایی منفی است که باید به نسبت سهام بین افراد تقسیم شود.

حل اختلاف و چگونگی رفع یک اختلاف نقش مهمی در هر قراردادی دارد. هر چه که بشود از شیوه های توافقی و مذاکراتی استفاده شود بهتر است. اما بهتر است در زمان تنظیم موضوعات فی مابین ، شناسایی نوع اختلافات و روش مدیریت و حل آن مشخص شود و این بهترین شکل پیشگیری و حل اختلاف است.

استفاده از داوری و حکمیت یکی از روش هایی است برای سرعت در حل اختلاف بین طرفین و جلوگیری از ارجاع دعواها به دادگاه. لذا تلاش در حل اختلافات از روش های غیرقضایی و عدم مراجعه به محاکم همیشه بهتر است .

توصیه ما: در زمان تنظیم قرارداد شراکت، در صورت توجه به این پنج نکته می توانید در طول دوران شراکت از بلاتکلیف ماندن مسائل فی مابین جلوگیری کنید. استفاده و بهره مندی از نمونه قراردادهای آماده متناسب با موضوع کسب و کار و شراکت بسیار مهم و اساسی است.

نکات مهم برای راه اندازی شراکتی یک مغازه یا یک کسب و کار کوچک, نحوه راه اندازی شراکتی کسب و کار, طریقه راه اندازی شراکتی کسب و کار, راه اندازی شراکتی کسب و کار,

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو