چه کسی پیمانکار است ؟

چه کسی پیمانکار است ؟

چه کسی پیمانکار است ؟

عنوان پیمان و پیمانکاری از عناوینی‌ست که در قراردادها زیاد استفاده می‌شود. پیمان (پیمانکاری) یکی از انواع مختلف قراردادهاست که اکثراً بخش‌های دولتی برای واگذاری کارهایشان به دیگران از آن استفاده می‌کنند.

به کسی که طرف قرارداد پیمانی با دولت می‌شود پیمانکار می‌گویند. پیمان نمونه‌های مختلفی دارد ولی همگی از قواعد واحدی پیروی می‌کند و این نوع از قراردادها تابع یک سری شیوه‌های خاص نظارت و مدیریت مالی ، اجرائی و رفع اختلاف هست.

دولت چون نماینده قدرت حاکمه است و حاکمیت برآمده از ارده مردم ، بیشک دولت برای حفظ حقوق خود و عموم مردم قواعد خشک و غیرقابل انعطافی در پیمانکاری ها پیش بینی می کند.

بنابراین پیمانکار (یعنی بخش خصوصی) در تغییر متن و ضوابط حاکم بر قراردادهای پیمانی اختیار و قدرتی ندارند. عمده اختیار و قدرت چانه‌زنی پیمانکار در قیمت و شکل و حجم کار و نحوه پرداخت‌ها است.

لذا توصیه می‌شود در این قراردادها، در پیش‌بینی دقیق مسائل مالی و حجم کار و توان اجرایی خودتان دقت کنید و با دیده بازوآینده‌نگری کامل درمناقصه‌های دولتی شرکت نمایید.

   به هر دلیلی در اجرای پیمان با مشکلی مواجهه شوید آنکه تصمیم گیرنده است شما نیستید. پیمان و قواعد عمومی آن برای خروج از بن‌بست و حل اختلافات راه‌هایی را پیش‌بینی کرده که شما تابع بی‌چون و چرای آن هستید.

توصیه ما:

دولت قدرت حاکمه را دارد و متناسب با قدرت خود اختیارات بی‌چون و چرایی را برای خود در قراردادهای پیمانکاری ایجاد می‌کند و شما در این بخش نقش چندانی ندارید.

   برای آنکه در مراحل اجرایی به مشکل بر نخورید بهتر است با دقت ضوابط حاکم بر شرایط عمومی پیمان را مطالعه و با ابعاد آن آشنا باشید و طوری برنامه‌ریزی کنید که همیشه از کارفرمای خود جلوتر و دست بالا را در اجرای توافقات متناسب با پرداخت‌ها و شرایط کارداشته باشید.

چه کسی پیمانکار است ؟, پیمانکار, پیمانکاری ساختمان, پیمانکاران تشخیص صلاحیت شده, پیمانکار ساختمان, پیمانکاری برق, پیمانکاران, پیمانکار سد گتوند, پیمانکار به انگلیسی

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو