چکار کنیم وقتی طرف قرارداد یک شرکت است؟

sherkat

 ممکن است طرف قرارداد ما یک شخص نباشد بلکه با یک شرکت طرف باشیم در این مورد باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

مهمترین نکته این است که حتما مطمئن شوید با نماینده رسمی شرکت قرارداد می‌بندیدممکن است طرف قرارداد ما یک شخص( شخص حقیقی) نباشد بلکه با یک شرکت (شخص حقوقی ) طرف باشیم. در این مورد باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 مهمترین نکته این است که حتما مطمئن شوید با نماینده رسمی شرکت قرارداد می‌بندید. ممکن است مذاکرات با واسطه یا کارکنان یک شرکت شروع شود ولی حتما خاطر جمع باشید تعهدات مالی را با نماینده رسمی شرکت امضا می‌کنید وگرنه به بد بلایی گرفتار می شوید.

در تنظیم و نگارش قرارداد با شرکت‌های تجاری حتما با صاحب امضاء رسمی شرکت قرارداد امضا شود و وقت مناسبی را برای شناسائی افراد صاحب امضاء رسمی در شرکت بگذارید،چون اگرصاحبان امضای شرکت با شما قرارداد امضاء نکنند در بهترین حالت ، شما با یک فرد قرارداد بسته‌اید و نه با یک شرکت، البته اگر بشود آن قرارداد را یک قرارداد دانست. چرا که طبق بند۱ ماده۱۹۰ قانون مدنی هویت حقیقی و رضایت طرفین شرط درستی صحت یک قرارداد هستند.

 باید قصد طرفین و رضای آنها جمع شود تا یک قرارداد صحیح باشد. پس قراردادی که بدون رضای واقعی طرفین اصلی ذکر شده در قرارداد تنظیم شده باشد اساسا باطل یا بهتر بگوییم که اصلا ایجاد نشده است. یک قرارداد باطل اثر حقوقی ندارد.

چطور نماینده رسمی شرکت را تشخیص دهیم؟ نماینده رسمی کسی ا‌ست که حق امضا رسمی شرکت رادارد. مثلا مدیر عامل در یک شرکت سهامی. یعنی شما می‌توانید حرفهای اولیه و مذاکرات را با مسئول بازرگانی شرکت انجام دهید ولی قرارداد شما را باید مدیرعامل امضا کند.

   برای شناسایی صاحبان امضاء رسمی بهترین روش این است که از طرف مقابلتان بخواهید مدارک خودش و شرکتی که ادعای نمایندگی آن را دارد ارائه دهد. نامه تنظیم شده برسربرگ با مهر و امضاء مدیر عامل خود معرف شرکت و دارنده حق امضاء است.

در بعضی از موارد ممکن است صلاح نباشد مستقیم درخواست اسناد ومدارک کنید. ولی حواستان باشد که راه کلاهبرداری ها همین رودربایستی ها و ملاحظات است. پیشنهاد میکنیم از سایت روزنامه رسمی  استفاده کنید. آگهی تغییرات و ثبت شرکت را در آن پیدا کنید. خیلی کار سختی نیست.

توصیه ما :

  اگر صاحبان امضای رسمی شرکت با شما قرارداد امضاء نکنند در بهترین حالت ، شمابا یک فرد قرارداد بسته‌اید و نه با یک شرکت و در بهترین حالت اساسا قراردادی در کار نبوده است.

برای یافتن صاحبان امضاء رسمی حتما آخرین آگهی تغییرات در روزنامه رسمی چاپ شده را درخواست کنید. دیدن اساسنامه مهم است. چون ممکن است اختیارات مدیرعامل محدود شده باشد. شناسایی نام درست شرکت ،شماره ثبت، شناسه ملی ، مدیرعامل یا صاحبان امضاء رسمی شرکت اهمیت زیادی دارد

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو