کاتب عدل از کجا آمده ؟

 کاتب عدل از کجا آمده ؟

انتخاب اسم سایت و برند کار یک موضوع وقت گیر بود . اسامی زیادی را امتحان کردم ولی هیچ کدام به دلم نبود ، یادم به قرآن کریم وآیه ۲۸۲ سوره مبارکه بقره آمد شنیده بودم از آقای قرائتی که بزرگترین آیه قرآن در ارتباط با نوشتن توافقات است آیه ۲۸۲ سوره بقره “…یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا تَدَایَنْتُمْ بِدَیْنٍ إِلَى أَجَلٍ مُسَمًّى فَاکْتُبُوهُ وَلْیَکْتُبْ بَیْنَکُمْ کَاتِبٌ بِالْعَدْلِ …/ اى کسانى که ایمان آورده اید! هنگامى که بدهى مدّت دارى (بر اثر وام یا معامله ) به یکدیگر پیدا مى کنید، آنرا بنویسید. و باید نویسنده اى در میان شما به عدالت (سند را) بنویسد” ، لفظ “کاتب بالعدل”را انتخاب کردم و با یه تغییر اسم سایت شد “کاتب عدل ” بسیار خوشحال شدم و هرچه در معنی آن دقت کردم یقین کردم که بسیار نام مناسبی است و دقیقا مطابق نیت اصلی من بود .

اینکه خداوند متعال در بزرگترین آیه از کتاب انسان ساز قرآن ، به نگارش قراردادها اختصاص داده بی علت نیست، چرا که اکثر اختلافات مردم به نوعی بر سر قرارداد و تعهدات است، ما در زندگی روزمره تقریبا به صورت ساعتی اقداماتی انجام می دهیم که پایه در حقوق و تعهدات و قراردادها دارد از یک خرید ساده تا یک مکالمه تلفنی و یا عقود مشخصی همچون بیع و صلح ، رهن ، قرض ، هبه، اجاره و… انسان برای انجام امورات خود جز اجتماعی زندگی کردن راهی ندارد و مراوده و معامله با هم نوع تنها مسیرتامین نیازهای بشری است .حقوق و قوانین حاکم برتعهدات لازمه نظم اجتماعی و زندگی اجتماعی است.

خداوند متعال می فرمایند: کسی که می خواهد بنویسید باید به عدل رفتار کند یعنی دو طرف توافق را در نظر بگیرد .

نویسنده کار سختی دارد. چون نگارش متونی همچون قراردادها رابطه مستقیم با نیت نویسنده دارد . بیراهه نیست که گفته شود انعکاس نیات تنظیم کننده در متن تعهدات و قراردادها بسیار مشهود است و از طرف دیگر دانش افراد. وقتی با نیت درست در حال تلاش برای نگارش واقعیات باشد این موضوع در متن قرارداد و در آتیه آن خودش را نشان خواهد داد.

استفاده از لفظ عدل در کنار کاتب درآیه مبارکه شاید ناظر به این موضوع باشد، که نویسنده باید نسبت به آن چه که می نویسد اشراف هم داشته باشد عدالت فقط به سواد داشتن نیست عدالت فقط به نگارش اظهارات دو طرف نیست به قول امیر المومنین علی (ع)” اَلْعَدْلُ یَضَعُ اَلْأُمُورَ مَوَاضِعَهَا/ عدالت هر چیزى را در جاى خود مى‏نهد ( امام علی (ع) – نهج البلاغه – حکمت ۴۳۷) ” قرار دادن هرچیز سرجای خود یک روش و نوعی مدیریت است که نیاز به علم دارد تا ارتباط بین موضوعات را شخص خوب بشناسد وآنها را به گونه ای نظم دهد که هرچیزی در جای خود باشد.

کسی که عالم به علمی نباشد و اشراف نداشته باشد اگر بنویسد و فقط هم متن اظهارات دو طرف را بنویسد کاتب است پس عدل کجاست؟ درست است که نویسنده باید از بی سوادی یا کم اطلاعی طرفین به نفع یکی سوء استفاده نکند ولی معنی عدل، معنی فراتر از احتمال لغزش است اگر این چنین می بود خداوند می فرمودند کاتب دقیق، کاتب متقی ولی استفاده از لفظ عدل اشاره به لزوم مراجعه به متخصص دارد.

توصیه آیه: نگارش هر توافق و تعهدی توسط متخصص عادل است و قبل از آن اصل نگارش و نوشتن مراودات و قراردادها است.

در سایت کاتب عدل تلاش داریم به عنوان یک شخص بی طرف درتنظیم قراردادها با بهره مندی از دانش و تجربه نمونه های استانداردی به شما عرضه کنیم که راه گشای شما باشد تا در دام بداندیشان و کژاندیشان نیفتید.

×

خرید قرارداد

لطفا برای خرید این قرارداد نام و ایمیل خود را وارد نمایید.

بعد از تکمیل و ارسال فرم، فورا به صفحه پرداخت منتقل خواهید شد. پس از پرداخت ، فایل قرارداد قابل دانلود است.

و یا انصراف

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت ، سئو سایت ، آموزش سئو توسط امین سئو